W 2011 roku w ramach programu filmowo-edukacyjnego „Świat od świtu do zmierzchu” tutorzy współpracujący z Fundacją Dokument i Świat spotkali się w Kijowie z grupą młodych filmowców ukraińskich. W trakcie intensywnych warsztatów prowadzonych przez wybitnych polskich dokumentalistów powstał film „Kijów od świtu do zmierzchu”, który był owocem wspólnej pracy kilkudziesięciu studentów.
Kiedy pod koniec 2013 rozpoczęły się społeczne protesty, nasi studenci w poczuciu dokumentalnego i obywatelskiego obowiązku byli ich obserwatorami i uczestnikami. Dzień i noc przebywali na Majdanie, rejestrując wszystko co się wokół nich działo. A działy się rzeczy ważne, nie tylko dla Ukrainy ale też dla całego świata. Chcieliśmy im pomóc nabrać dystansu do gorącej rzeczywistości, pogłębić analizę zjawisk i spróbować zbudować syntezę. Zaproponowaliśmy im udział w nowym projekcie „Młodzi o młodych”.
Kiedy w kwietniu 2014 na spotkaliśmy się w Kijowie, ciężar wydarzeń powoli przesuwał się z Majdanu na Wschód. Był to moment aneksji Krymu. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem pasji, dojrzałości, determinacji naszych studentów. Poznaliśmy fantastyczne materiały zrealizowane przez nich w czasie najgorętszych wydarzeń na Majdanie. Intensywnie pracowaliśmy też nad dokumentacją ich pomysłów o młodych Ukraińcach. Siedem najciekawszych projektów, tematycznie związanych z Majdanem, postanowiliśmy połączyć w jeden pełnometrażowy film dokumentalny pt. „Almanach Majdanu”.
Wnikliwa analiza rozległych materiałów archiwalnych, próba budowy dramaturgicznej konstrukcji całego filmu doprowadziły do wniosku, że kluczową postacią jest Alisa Kovalenko i jej historia. W ten sposób narodziła się idea filmu „Alisa w krainie wojny”.
Film opowiada dramatyczną historię studentki kijowskiej szkoły filmowej, która bierze udział w proteście na Majdanie. Wiedziona instynktem dokumentalistki, ale także poczuciem obywatelskiej odpowiedzialności, stopniowo z obserwatorki zamienia się w uczestniczkę tych wydarzeń. Kiedy rozpoczyna wojna na Wschodzie, Alisa jedzie tam z kamerą. Dociera do najgorętszych miejsc na froncie. Dostaje się na kilka dni do niewoli separatystów. Mimo to nie rezygnuje, dalej filmuje wszystko co się wokół niej dzieje. W ten sposób powstaje bardzo osobisty film-pamiętnik, którego reżyserkami są Alisa Kovalenko i Liubov Durakova.